Exiled - Gaming Romania este o comunitate bazata pe gaming-ul profesionist.


WordPress 3.0

 



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos   Mesaj • Pagina 1 din 1

Alex
#1

Dum Iul 20, 2014 12:34 am

Alex
Exiled Skill +2
Exiled Skill +2
WordPress 3.0 a fost lansat. Am vazut ca la unele bloguri imi apare optiunea de upgrade, in timp ce la altele nu inca. Oricum, aici nu o sa-i fac upgrade inca si nici la celelalte site-uri importante (mai ales lor), pentru ca fiind o lansare majora ma astept sa apara cate-o incompatibilitate.

Am instalat intr-un singur loc sa ma joc cu noile optiuni.

Primul lucru care nu imi place e ca au schimbat culoarea “headerului” din admin panel. Am impresia in fiecare moment ca nu s-a incarcat complet pagina si am un instinct sa astept. Probabil e chestie de obisnuinta.

Vad ca la ei pe blog se face tamtam pe optiunea prin care poti upgrada toate pluginurile printr-un singur click. Apoi chestia asta se putea face si inainte din Tools->Upgrade. Ori in scapa mie  ceva, ori nu stiu. Si chiar si asa, nu inteleg de ce-ai face upgrade la toate o data, fara sa te uiti ce s-a schimbat (se poate sa te incurce de multe ori un upgrade, mai ales daca nu folosesti pluginul 100% pentru ce e destinat sa fie folosit).

Imi place ca la “Add posts” au scris ca pentru prosti: “Enter title here”. Apoi vad ca au mutat Post Tags sub Categories, ceea ce nu stiu cat de inteligent e. Ferestruica cu tagurile e tot timpul fixa, in timp ce aia cu categoriile poate fi cat un carnat de lunga (in functie de cate ctg ai), asa ca uneori ar tb sa scrolezi pentru tag-uri (sau eventual ai putea chiar sa uiti de ele). Bine, se poate rezolva rapid pentru ca poti face “drag & drop” si muti cum era inainte, dar eu tot nu inteleg logica pentru care le-au inversat.

Thema asta noua care va fi default imi place mult mai mult decat cea veche. Iar optiunile pe care le are sunt de-a dreptul criminale. Orice om isi poate cosmetiza acum blogul extrem de simplu fara a fi nevoie sa stie programare. Sunt sigur ca designerii de theme WordPress tocmai au deschis sampania sa se bucure acum de versiunea 3.0. Not! Dar asta e oarecum riscul cand devii expert pe tarlaua altuia, risti ca ala sa mai schimbe regulile. Oricum nu m-am uitat inca in cod, asa ca poate de fapt s-au deschis noi orizonturi. Dar tot nu cred… :))

Cam asta e de zis la prima vedere. Astept sa vad primele reactii (si eventual un security release rapid :d, cum ne-au obisnuit) pana sa migrez si cu celelalte site-uri. Pentru ca nu prea am chef momentan de batai de cap. De fapt e pentru prima data cand iau in calcul si posibilitatea sa nu “evoluez” in pas cu lumea.

Urmariti si video-ul lor. Probabil or fi pe acolo chestii care mi-au scapat:


Cu o chestie m-au dezamagit. In versiunea 2.8 daca nu ma insel au aparut acele highlights in editorul themelor. Am inteles atunci ca a fost scos pentru ca intra in conflict cu unele browsere/versiuni de browsere. La mine in schimb functiona fara probleme (mozilla). Ma asteptam fie sa rezolve problema in versiunea respectiva, fie sa aiba vreo optiune de Enable/Disable. Dar nimic…

testt
#2

Mar Noi 25, 2014 3:17 pm

testt
Membru
Membru
15:17:06asfasfas

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus   Mesaj • Pagina 1 din 1