Exiled - Gaming Romania este o comunitate bazata pe gaming-ul profesionist.


Ce este RolePlay

 



Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos   Mesaj • Pagina 1 din 1

Dev1l
#1

Sam Dec 22, 2012 7:15 pm

Dev1l
Exiled Skill +4
Exiled Skill +4
Roleplay [ RP]

Prin acest termen Role Play definim viata virtuala,inseamna a juca un rol asa cum fac actorii in viata reala.Aici in serverul nostru de SA-MP,InDungi,ne putem purta exact ca in viata reala,ne putem creea un model numai al nostru cu care imitam intocmai viata reala.Va reamintesc ca nu trebuie sa copiem viata reala,doar sa o imitam cu alti jucatori ai serverului,pentru a parea un server de tip Role Play.


In Character [ IC ]

In Character [IC] este termenul care face parte din gama Role Play si care defineste intocmai viata virtuala si caracterul nostru din joc.Acest termen inseamna orice are legatura cu caracterul tau,cu care joci.

Out Of Character [ OOC ]


Out Of Character se refera la viata reala,nu la cel virtual.Exista mai multe comenzi pentru utilizarea chatului OOC acea find comanda [/b - OOC CHAT],pe acest chat putem vorbi orice,ce nu are legatura cu caracterul nostru,cu care jucam,sau folosirea emoticoanelor OOC.Chatul OOC se foloseste in joc doar pentru cazuri stricte.


Meta Gaming [ MG ]

MetaGaming-ul - Este folosirea informatiilor tale OOC intri situatie IC,va voi da niste exemple pentru evitarea MetaGaming-ului.
Sa zicem ca eu merg la targul de masini Los Santos,si acolo il vad pe 'Andrei',care are o masina tunata 'full',eu cautand o masina,mi-a sarit in ochi masina lui 'Andrei' si vreau sa o cumpar,spunandu-i: Salut Andrei!,sunt interesat de masina ta,o vinzi?Ei bine acesta este un mod de actionare Non Role Play deoarece in viata reala,numele oamenilor nu sta deasupra capului lor,deci nu asa actionam intr-un caz de acest gen,ci asa: Buna seara,ma numesc Drogul si a-s fi interesat sa cumpar masina dumneavoastra,este de vanzare?Si el raspunzand astfel: Salutare,ma numesc Andrei si da,este de vanzare aceasta masina.
Exemplul 2: Sa zicem ca eu ma duc pe jos,pe strada,spre casa.Si ma intalnesc cu un 'player virtual' care imi spune astfel: Drogule dute repede la burger si ia-ti de mancare,ca mai ai putin si mori.Ei bine acest mod este unul tot Non Role Play deoarece in viata reala,viata oamenilor nu este deasupra capului,sau nu vedem cat mai are de trait acea persoana.

Power Gaming [ PG ]

Power Gaming - Atunci cand nu ii dai voie unui 'player' sa raspunda la Role Play-ul facut de tine,s-au mai pe scurt a face Role Play exagerat ( a face actiuni supraomenesti ).
Ca sa intelegeti mai bine ce inseamna Power Gaming o sa va dau cateva exemple cunoscute de mine: Sa zicem ca Andrei se da jmecher cu noua lui 'iubita' si eu vreau sa ii fur gagica.Eu il provoc sa ne batem,iar el accepta.
Exemplu Non Role Play: /me duce usor mana catre nivelul bratului lui Andrei,lovindu-l cu toata forta,cazandu-i toti dinti.Nu este Role Play deoarece nu i-am dat voie sa raspunda la Role Play-ul facut de mine,el in schimb putea sa se apere.
Exemplu Role Play ( exemplul bun ): /me duce usor mana catre nivelul capului lui Andrei si incearca sa ii dea o palma. /me (( 1/2 )); /me (( 2/2 )); /me (( Reusesc actiunea? Da/Nu - Daca Nu,Andrei este rugat sa spuna motivul de care nu am putut sa ii dau acea palma.

Death Match [ DM ]

Death Match-ul este omorarea/uciderea unui player fara un motiv bun intemeiat.In viata reala,doar nu te apuci sa omori toata lumea cu o arma,de parca ai fi 'Dumnezeu'.Death Match-ul poate strica echilibrul unui server de tip Role Play si trebuei evitat cat mai mult.Poate fi folosit doar in cazuri speciale,doar atunci cand este nevoie.

Revenge Kill [ RK ]

Revenge Kill - Atunci cand un player te-a ucis,te-a omorat in joc,iar tu ai sansa de a veni la el inapoi si de a-l omori inapoi.Practit dupa ce te-a impuscat acel player,tu ai murit,ai fost dus la spital pentru a te face bine,iar memoria ta a fost stearsa,nu iti amintesti nimic ce s-a produs,ce s-a intamplat acum cateva minute.

Character Kill [ CK ]

Character Kill - Este atunci cand un admin iti sterge sau iti blocheaza contul SA-MP,adica nu vei mai avea cum sa joci cu acel nume,cu acel caracter.O sa va dau un exemplu: Eu,sunt liderul Politiei din Los Santos si tin un discurs in fata membriilor mei.Iar dintr-o data eu,am fost omorat de catre un 'pusti' cu o arma ilegala si letala.Reporterii,,cei de la San News incep sa de-a stiri despre moartea mea,deci nu mai am cum sa exist daca deja am murit.

Player Kill [ PK ]

Player Kill - Este atunci cand ai intrat intr-o mafie/un gang si regula este sa stai in acel gang/in acea mafie 'pana la moarte'.Sa zicem ca tu vrei sa iesi din acea mafie/din acel gang,atunci liderul te va da afara din mafie/gang si te va omora deoarece nu ai respectat regulile mafii/gang-ului,sau vei lua PK de la un admin adica - Resetarea contului [ Case/Bani/Business-uri/Droguri/Materiale,absolut tot ]

Bunny Hop [ BH ]

BunnyHop - Este atunci cand fugi si sari incontinu pentru a te deplasa mai repede.Ei bine acest mod de a te deplasa mai repede este un mod NON Role Play deoarece in viata reala nu sari si alergi pentru a te deplasa mai repede.

P.S : Daca nu am scris bine ceva,sau daca am uitat sa adaug ceva,va rog sa imi dati un reply,sau sa imi trimiteti un PM,sau daca am postat acest topic intr-o sectiune gresita va rog sa il mutati,multumesc!

EDIT: Mutat unde trebuie Titlu Modificat Pus ca POST-IT

Adi
#2

Sam Dec 22, 2012 7:17 pm

Adi

Ce este RolePlay Lb053KT
Da foarte bine!!! te-as ruga sa il faci post-it

https://forumul-exiled.forumgratuit.ro
MosCraciun
#3

Sam Dec 22, 2012 7:22 pm

MosCraciun
Membru
Membru
Da pentru cine nu stie e misto!!

Andrei_Boss
#4

Dum Dec 23, 2012 10:55 am

Andrei_Boss
Exiled Skill +4
Exiled Skill +4
Da insfarsti am aflat ce inseamna

foarte tare iar ne ridicam :X

bravo devil

Mo&Foca
#5

Dum Dec 23, 2012 1:36 pm

Mo&Foca
Membru
Membru
Misto am aflat ce insemana si eu in 2 ani :))

WeHd
#6

Dum Dec 23, 2012 1:52 pm

WeHd
Membru
Membru
iubesc role playul !!

ErMember
#7

Lun Dec 24, 2012 12:35 pm

ErMember
Membru
Membru
nu imi place role play imi place mult driftul :X

Ganga-Style
#8

Mier Dec 26, 2012 4:13 pm

Ganga-Style
Membru
Membru
Si eu iubesc role play se pare ca "cam ttoti le- plac role play :))

Andrei_Boss
#9

Mier Dec 26, 2012 4:49 pm

Andrei_Boss
Exiled Skill +4
Exiled Skill +4
Da si mie iimi place dirftul X

Eddye
#10

Joi Dec 27, 2012 11:15 am

Eddye
Membru
Membru
nu imi place role play...

Vibe
#11

Mar Ian 01, 2013 6:37 pm

Vibe
Membru
Membru
au pierit jucatori adevarati de role play

SgtU
#12

Mier Ian 02, 2013 12:53 pm

SgtU
Membru
Membru
este greu de jucat roleplay

TyuYu
#13

Dum Ian 06, 2013 11:35 am

TyuYu
Membru
Membru
cele de role play nu mai sunt la moda dar acestea erau cele mai tari ;)

stefanut5
#14

Mar Ian 08, 2013 7:01 pm

stefanut5
Exiled Skill +2
Exiled Skill +2
Sincer sa spun..Nu imi place RolePlay :(

reLax
#15

Mar Ian 08, 2013 9:52 pm

reLax
Exiled Skill +4
Exiled Skill +4
De aici am aflat ce este RolePlay

Dyzzy
#16

Joi Ian 24, 2013 8:03 pm

Dyzzy
Exiled Skill +2
Exiled Skill +2
..Au disparut serverele de rolePlay ele erau cele mai tare servere...............Dar acum au aparut nu=mai......Cacaturi de sv...

ZmTheNlock
#17

Vin Ian 25, 2013 6:54 pm

ZmTheNlock
Membru
Membru
Dyzzy dc zici tu asa? Pentru ca si acum mai exsita servere de RolePlay nu mai sunt multe dar inca mai exista ;) si eu sunt un fan al acestui mod

Brunetu^
#18

Sam Oct 19, 2013 11:00 am

Brunetu^
V.I.P
V.I.P
Mo&Foca a scris:Misto am aflat ce insemana si eu in 2 ani :))
:))

Continut sponsorizat
#19


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus   Mesaj • Pagina 1 din 1